Terenska nastava petog i šestog razreda

Dana 4. listopada 2021. godine učenici 5. i 6. razreda posjetili su Roč, Aleju glagoljaša i Hum. U Roču im je bio vodič Hari Vidović, kostimiran u srednjovjekovnog slikara. Proveo je grupu od velikih vrata, ispričao legendu o topu i obrani od Turaka Osmanlija, odveo ih u crkvu sv. Antuna Opata i ispričao o glagoljskom abecedariju. U crkvi sv. Roka svi su mogli pogledati  zanimljive freske.

U Aleji glagoljaša, kod Stola sv. Ćirila i Metoda, naš učitelj povijesti Marko Jelenić pričao je o nastanku glagoljice i srednjevjekovnim običajima. Druga postaja razgleda bio je Uspon Istarskoga razvoda, gdje je učitelj Jelenić pričao djeci o Istarskom razvodu i razgraničenju  Istre u srednjem vijeku.

Za kraj terenske nastave prošetali su Humom, najmanjim gradom na svijetu, koji ima samo 30 stanovnika.  Učitelj Marko je  objašnjavao simbole na ulaznim vratima  koji predstavljaju kalendar, govorio o tradiciji i načinu izbora Župana, loži, gradskim zidinama i broju stanovnika te povijesti tog naselja.

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 6. 10. 2021.