Terenska nastava u Puli

U srijedu, 13. travnja 2022. godine, učenici viših razreda naše škole otišli su na terensku nastavu u Pulu. Ondje smo najprije, s Arenom u pozadini,  poslušali kratko predavanje o pulskom amfiteatru,  najpoznatijem i najznačajnijem spomeniku, građevini od koje započinje i završava svaki obilazak grada. Potom smo posjetili Zerostrasse. Naime, ispod Pule postoji cijeli jedan podzemni svijet sačinjen od tunela koji se proteže kroz gotovo cijeli grad, danas poznat pod imenom Zerostrasse. Pulski podzemni tuneli nastali su tijekom Prvog svjetskog rata kao sklonište u slučaju zračnih napada na grad. Na predavanju doznali smo različite zanimljivosti i važne podatke u vezi tunela. Osim tunela, razgledali smo i Kaštel.

Nakon povijesnih znamenitosti, otišli smo se u kino Valli na projekciju filma Gillesa de Maistrea Vuk i lav.

Na kraju smo se uputili prema Nezakciju, najstarijem gradu u Istri. Nezakcij je bio prijestolnica Histra, željeznodobnog naroda koji je obitavao Istru. Arheološki lokalitet Nezakcij (Vizače) nalazi se na brežuljku Glavica pokraj Valture, istočno od Pule. Nezakcij se smatra prijestolnicom Histra, naroda indoeuropskog podrijetla koji se formirao početkom željeznog doba nakon naseljavanja današnjeg poluotoka Istre.

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 26. 4. 2022.