Rudan-posjet

U ponedjeljak 29.02.2016. u 10.15 h , 7. razredi u pratnji učiteljice tehničke kulture Gordane Mazzi posjetili su poslovnu zgradu tvrtke Rudan d.o.o. u Žminju, koja služiti i kao poslovno-edukacijski centar za uštedu energije. To je  mjesto gdje se razvijaju ESCO poslovni modeli (Energy Service Company) te Aquacontrol, sustav daljinskog nadzora potrošnje vode.

Rudan d.o.o., potpuno samostalno financira projekt uštede vode, struje ili drugih energenata, a naplaćuje se isključivo iz dijela uštede koju ostvari za vrijeme trajanja projekta. Klijent bez uložene kune ostvaruje milijunsku godišnju uštedu na računima za energente, rješava se brige oko održavanja sustava te dobiva kompletno saniranu infrastrukturu.

Učenike je na ulazu u tvrtku ljubazno primila gđa. Margareta Kocijančić te nas provela kroz zgradu, nakon čega nam je održala prezentaciju u sali za sastanke na temu„Voda“. Prezentacija je obuhvaćala teme vezane za zaštitu i uštedu vode te savjete o štednji na osobnoj razini uključujući kalkulacije o uštedama.Zgrada koju smo posjetili je „pasivna zgrada“. Naziv pasivna zgrada znači rigorozan, dobrovoljan. Takve zgrade smanjuju svoj (negativni) utjecaj na okoliš što rezultira potrebom za malom količinom energije prilikom grijanja ili hlađenja.Iza zgrade se nalazi šterna u koju se skuplja kišnica koja služi za ispiranje wc-a a na krovu je mala meteorološka postaja koja zgradi daje potrebne podatke o meteo prilikama. Djeca su bila zadovoljna prezentacijom i nakon mnogih postavljenih pitanja uputili smo se natrag u Kanfanar.

Gordana Mazzi

objavio: Ivor Kuček   datum: 2. 3. 2016.