Izvanučionička nastava

Likovna radionica „Rovinjska svjetla“

Projekt likovnih radionica "Rovinjska svjetla" realiziran je pod pokroviteljstvom Matice hrvatske Rovinj. Izvedbeni dio realizacije radionica organiziran je pod vodstvom učiteljice Denis Sošić i  likovno realizirane pod vodstvom prof. likovne kulture Tamare Štambuk. Radionice su se održale tijekom četiri dana u dva vikenda, 6., 7., 13. i 14. listopada 2018. u OŠ Juraj Dobrila. Radionicama su prisustvovali učenici rovinjskih osnovnih škola od 5. do 8. razreda, gosti iz Samobora i Zagreba i četiri učenice OŠ Petra Studenca: Marta Sošić, Melita Putina, Nina Putina i Eva Despinić, (ukupno 14 učenika).

Učenici su se podsjetili na karakterističan izgled kuća, fasada i same gradnje na nekadašnjem otoku. Upoznati su sa nastankom građevina kroz vrijeme i zbog potreba tadašnjeg brojnog stanovništva. Nakon uvoda učenici su upućeni u tehniku 3D izrade karakterističnih rovinjskih kuća, koristeći za materijal karton. Služeći se nekom od šablona za kuće dvokatnice, trokatnice ili četverokatnice, učenici su od kartona po vlastitoj kreativnoj zamisli  određivali ritam prozora, vrata, stepeništa i dr. Kućice su tada oslikali i izrezali otvore za prozore i vrata. Tijekom druge radionice učenici su nastavili dovršavati i izrađivati kućice do kraja trajanja radionice.  Zadnju su izradili crkvu Sv. Eufemije koja će biti postavljena na vrh stožaste konstrukcije. Konačni izgled svjetlosne instalacije bit će dovršen uz pomoć električara i izložen u MMC-u u Rovinju. Tijek izvedbe radionica je foto i video dokumentiran i bit će prikazan na izložbi.

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 26. 11. 2018.