Zavičajna nastava 2019.

Kanfanarska kadenca

Istraživački projekt „Kanfanarska kadenca“ imao je za cilj motivirati učenike za međupredmetno istraživanje toponima, nazivlja biljaka, starih napjeva i plesova te legendi s područja koje obuhvaća Kanfanarštinu, odnosno područje polaznika škole, a nakon što usvoje metodologiju rada. Toponimi vrlo su važan dio baštine jer ukazuju na specifičnosti ovoga dijela Istre, sela, kao i vezanost uz imena, odnosno prezimena i obiteljske nadimke stanovnika. Osim izrade karte Kanfanarštine s toponimima i nadimcima, na satu povijesti učenici su izradili i Kanfanaropoli, društvenu igru koja nas vodi kroz Općinu Kanfanar i njezine kulturne znamenitosti. Na satovima biologije učenici sedmog i osmog razreda sakupljali su bilje i izrađivali herbarij. Također su se bavili ljekovitošću biljaka i načinima korištenja lokalnih biljaka, kako u prehrani tako i u narodnoj medicini. Prešano bilje je poslužilo i za izradu likovnih radova. Vezano za scensko-glazbenu igru bavili smo se narodnim napjevima te plesovima, starim brojalicama, proučavali smo Dvigradski statut, šivali kostime, a sve u sklopu istraživanja i pripreme za istu na temu propasti Dvigrada. Jedna od tema Kanfanarske kadence bile su i štrige i more. Učenici su intervjuirali starije mještane o navedenim pojavama i na temelju toga izradili ilustracije, napisali crtice i sve objedinili u Štrigarijama. Radom naših učenika ovi vrijedni fragmenti istarske prošlosti su istraženi, prikupljeni te spašeni od zaborava. Aktivnosti su se protezale tijekom cijele školske godine, a učenici su pod mentorstvom učitelja sakupljali materijale, intervjuirali, uvježbavali i izrađivali karte. Sakupljeni materijal bit će prezentiran te, jedan dio i, uprizoren.