ŠKOLSKA GODINA               2023./2024. listopad

13./17./19./23./25./

27.i 31. 10.

od 8,00 do 14,00

Zadnji petak u mjesecu, prva dva sata rad sa djecom u PO

u Sošićima.

KNJIŽNIČARKA: Tatjana Šušnica Relić, prof.hr. jezika i diplomirana knjižničarka

Korisnicima knjižnice na raspolaganju je prostor u kojem je smještena knjižna građa za obaveznu i slobodnu lektiru, stručna građa, referentna zbirka, zavičajna zbirka, knjige na stranim jezicima (engleski i talijanski, ), časopisi i novine za djecu i odrasle, multimedijalna zbirka namijenjena prvenstveno medijskoj kulturi hrvatskoga jezika, ali i zabavi učenika.

Korisnici knjižnice su svi učenici i djelatnici naše škole koji u knjižnici mogu:

Posuditi, čitati knjige, slikovnice, časopise služiti se enciklopedijama i rječnicima

odigrati neku društvenu igru, učiti, družiti se i slično.

Ovdje možete saznati i pročitati bitne stvari i dokumente iz područja knjižničarstva:

IFLA-in i UNESCO-ov Manifest za školske knjižnice  poziva  vlade kako bi putem svojih ministarstava odgovornih za obrazovanje razvile strategiju, vodile politiku i donosile planove u kojima će biti ugrađena ova načela potrebna za postavljanje temelja za dobro funkcioniranje školskih knjižnica.

Standardi za školske knjižnice određuju minimalne uvjete glede knjižnične građe, knjižničnog osoblja, prostora i opreme za obavljanje djelatnosti školskih knjižnica u osnovnim i srednjim školama.

IFLA-in Manifest o Internetu u kojem IFLA  potiče vlade zemalja potpisnica da uz pomoć knjižnica i informacijskih službi podupiru neometan protok informacija dostupnih putem interneta te da se suprotstave svakom pokušavaju cenzure ili sprečavanja pristupa.

Pravilnik o reviziji i otpisu knjižnične građe kojim se utvrđuje postupak i određuju rokovi revizije knjižnične građe te otpis knjižnične građe u školskim knjižnicama s ciljem obnavljanja fonda te utvrđivanja stvarnog stanja knjižničnog fonda.

Etički kodeks Hrvatskoga knjižničarskog društva određuje temeljna pravila ponašanja koja obvezuju djelatnike u knjižničarskoj struci te upoznaje članove struke s pravilima profesionalnog ponašanja u struci.