Terenska nastava - Putevima Frankopana

Dana 28. 10. 2022. učenici petog, šestog, sedmog i osmog razreda (sveukupno njih 50) sudjelovali su u pratnji učitelja Marka Jelenića, Kristine Hekić, Kristine Ružić Boodhun te Maje Cvek na terenskoj nastavi Putevima Frankopana.

Tijekom terenske nastave posjetili su prostor života i djelovanja velikaške obitelji Knezova Krčkih – Frankopana: Novi Vinodolski, Bribir i Senj. Posjetom Novom Vinodolskom analizirana je povijesna, jezična i književna baština Vinodolskog kraja. Tijekom posjeta Narodnom muzeju smještenom u Frankopanskom kaštelu učenici su mogli vidjeti i čuti predavanje o Frankopanima, Banu Mažuraniću te o etnografskoj zbirci izvornih narodnih nošnji i instrumenata te arheološke nalaze iz Novog Vinodolskog kao i zbirku obitelji Mažuranić. Zbirka muzeja sadrži premete koji su nastajali u rasponu od prapovijesti pa do početaka 20. st. U interpretacijskom centru Bribir učenici su učili o Vinodolskom zakoniku kao povijesnom izvoru za proučavanje ovoga kraja, ali i književnom djelu te sakralnoj baštini Frankopana, kao što je crkva sv. Petra i Pavla. U kuli Nehaj u Senju učenici su slušali predavanje o povijesti Senja,  te Uskocima. Posjećen je i centar Senja sa svojim znamenitostima.

Sve planirane aktivnosti su uspješno ostvarene, a ostvareni su u potpunosti i planirani odgojno-obrazovni ishodi.

objavio: Kristina Stanić   datum: 8. 11. 2022.

Terenska nastava - Putevima Frankopana

objavio: Kristina Stanić   datum: 8. 11. 2022.