Obilježavanje Dana broja pi

Osim Svjetskog dana matematike, još je jedan datum mjeseca ožujka posvećen matematičkim sadržajima, a to je 14.3. Tog se dana obilježava Dan broja Pi.

Učenici 7. razreda proslavili su rođendan broja Pi na satu matematike prigodnom radionicom koja se odvijala u dva dijela. U prvom su se dijelu sedmaši upoznali s povijesnim činjenicama i saznali da je broj Pi po mnogočemu zanimljiv. To je broj koji ima beskonačno mnogo decimala koje se nižu bez ikakvog reda i pravila. Ipak, korištenjem aplikacija moguće je unutar zapisa broja Pi pronaći baš kombinaciju brojeva koja odgovara datumu rođenja svakoga od nas! Pi se naziva još i Ludofov broj, a koristimo ga u formulama za izračunavanje opseg i površine kruga. U drugom dijelu radionice sedmaši su eksperimentalno odredili vrijednost broja Pi izvodeći Buffonov eksperiment. Nažalost, vremenske prilike nam nisu dozvolile da radionicu odradimo na svježem zraku u našem školskom dvorištu, no prilagodili smo sadržaje te ih odradili u učionici. Bilo je zanimljivo vidjeti da se do približne vrijednosti iznosa broja Pi može doći na vrlo jednostavan način koji zapravo nema nikakve veze s kružnicom i krugom tj. onime s čime broj Pi najčešće povezujemo! Kako bi rođendanska proslava bila što veselija i šarenija, na zid učionice matematike ispisali smo decimale broja Pi uz prigodnu priču o njemu pazeći da broj riječi u pojedinoj rečenici redom odgovara upravo decimalama broja Pi.

A, kakav bi to rođendan bio bez rođendanske torte?! Za nju su se pobrinule učenice 5. i 6. razreda koje pohađaju izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo i uz pomoć učiteljice Kristine Sošić napravile prigodnu PI-tortu. Fotografije pogledajte u prilogu.

Tekst napisala: Barbara Šaina Šaponja

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 20. 3. 2023.

Obilježavanje Dana broja pi

Tekst napisala: Barbara Šaina Šaponja

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 20. 3. 2023.