Dan ružičastih majica

I naša se škola odazvala na poziv Centra za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN) iz Đakova da zadnje srijede u veljači obučemo ružičaste majice i pošaljemo poruku da smo protiv vršnjačkog i bilo kakvog nasilja. Dan prevencije vršnjačkog nasilja ili Pink Shirt Day u svijetu se obilježava dugi niz godina, a sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Ove godine odlučili smo se posebno osvrnuti na nasilje koje je nažalost prisutno i na sportskim terenima, i zato SPORTOM PROTIV NASILJA dižemo glas NE NASILJU. Tog dana svi su naši učenici sudjelovali u nekim od sportskih aktivnosti na velikom terenu iza škole.

NASILJE NA STADIONIMA, Klara Muzica, 8.razred (uz Dan ružičastih majica)

Znate li koliko ljudi na stadionima bude ozlijeđeno nakon nogometnih utakmica?

Znate li da je u Bruxellesu prije tridesetak godina na stadionu Heysel uoči finala Kupa prvaka između Liverpoola i Juventusa poginulo39 osoba, a da je više od 500 ozlijeđenih?!

Jeste li ikada razmišljali zbog čega se sve to dešava? Koji je uzrok tolikom nasilju na stadionima?

Ako niste, trebali biste jer je nasilje na stadionima veliki socijalni problem koji je tu već jako dugo, a koji se, ja bih rekla stalno stavlja pod tepih.

Svaki problem ima rješenje pa tako i ovaj, a da bismo riješili bilo koji problem prvo treba pronaći uzrok kako bismo mogli spriječiti posljedicu. Uzroci su različiti: jaka ljubav prema klubu. Primjerice utakmica između crvenog i žutog tima, crveni tim pobjedi i sada bi, po nekima, navijači žutog tima trebali pretući ostale. Naravno da to neće napraviti svi, već samo oni koji su isfrustrirani.

Frustrirane osobe su jedan od uzroka nasilja jer nezadovoljstva i neuspjehe nakupljaju u sebi, a onda u jednom trenutku to manifestiraju nasiljem u odnosu prema drugima. Takve osobe nemaju s kime podijeliti sreću, tugu, patnju, strahove te bi upravo zbog toga trebale potražiti stručnu pomoć.

Više je uzroka nasilja na stadionima no mislim da je najveći problem alkohol. Tijekom i nakon konzumiranja alkohola osoba gubi samokontrolu te se baš zbog toga dešava nasilje. Ne može proći ni jedno prvenstvo, ni jedna važnija utakmica bez reklama za pivo. Ja razumijem da puno ljudi gleda nogometne utakmice te da će samim time biti i povećana zarada od reklama ali ne razumijem zašto su onda ljudi danas u Uljaniku ili Rijeci u „3.maju“ gladni i bez novaca.

Uz sve to mislim da alkohol nikako ne ide uz sport. Zaključak je da rješenja postoje, samo se trebamo pokrenuti već jednom riješiti ovaj veliki sociološki problem.

PRIHVAĆANJE RAZLIČITOSTI, 7. razred – zaključci sa sata razrednika:

-različitosti prihvaćamo zbog prijatelja

-ne treba gledati vanjski izgled čovjeka nego njegovu unutrašnjost

-ne treba razlikovati ljude po boji kože, frizuri, načinu odijevanja, vjeri ili izgledu općenito

-svi su ljudi jednaki i isto vrijedni bez obzira što rade

-da smo svi isti bilo bi to dosadno jer bi svi voljeli iste stvari, radili iste stvari

-cilj je da budemo različiti da se po tome ističemo

-treba poštivati druge osobe i njihovo mišljenje

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 1. 3. 2019.

Dan ružičastih majica

NASILJE NA STADIONIMA, Klara Muzica, 8.razred (uz Dan ružičastih majica)

Znate li koliko ljudi na stadionima bude ozlijeđeno nakon nogometnih utakmica?

PRIHVAĆANJE RAZLIČITOSTI, 7. razred – zaključci sa sata razrednika:

-različitosti prihvaćamo zbog prijatelja

-ne treba gledati vanjski izgled čovjeka nego njegovu unutrašnjost

-svi su ljudi jednaki i isto vrijedni bez obzira što rade

-cilj je da budemo različiti da se po tome ističemo

-treba poštivati druge osobe i njihovo mišljenje

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 1. 3. 2019.