Mala škola povijesti

U utorak 14. svibnja 2019. u Kanfanaru je u organizaciji Osnovne škole Petra Studenca i Udruge za očuvanje i promociju naslijeđa Dvegrajci, održana  Mala škola povijesti u kojoj su  sudjelovali učenici šestog razreda, koji polaze izvannastavnu aktivnost Mladi povjesničari, te gosti, mentorice i učenici iz OŠ Svetvinčenat i OŠ Jurja Filipovića Barban. Osnovni cilj ove škole je popularizacija povijesne znanosti i boljeg upoznavanja bogate materijalne baštine Kanfanarštine.  Pod mentorstvom učitelja povijesti Marka Jelenića i  aktivnog člana Udruge Dvegrajci gospodina Antona Medena, učenici su proveli dan u istraživanju prošlosti kanfanarskog kraja. Nakon teorijskog dijela rada, krenuli su u Dvigrad, gdje je učenicima pojašnjena svakodnevica života srednjovjekovnog grada. Ovaj najznačajniji spomenik kulturne baštine svjedok je vremena i na najbolji mogući način dočarava  život stanovnika našeg kraja u srednjem i novom vijeku. Učenici su tijekom boravka imali prilike upoznati sve kutke Dvigrada, vidjeti alate i oružja iz prošlosti: kremena rezala i brončanodobne keramike, kao i saznati kako su  ljudi u prošlosti živjeli i kojim su se prirodnim resursima koristili. Prikazan im je način izrade kremenih strelica i razni načini paljenja vatre, koji su se koristili još u prapovijesti. Imali su priliku bacati replike prapovijesnih kopalja i gađati replikama prapovijesnih lukova i strijela, pritom otkrivajući da vještine preciznog gađanja nisu nimalo lagane. U konačnici prikazan im je način rada s arheologom Markom Gašićem.  Djeca su imala priliku napraviti malu arheološku iskopinu, poput pravih arheologa. Na kraju Male škole  posjećena je crkvica Sv. Majke Božje od Lakuća, gdje su učenici saznali nešto i o freskama, te potom tintom i perom prepisivali grafite i prevodili ih.

Marko Jelenić

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 15. 5. 2019.

Mala škola povijesti

Marko Jelenić

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 15. 5. 2019.